Menu
کلینیک آوای سلامتی
24

علل ایجاد کننده سرطانعلل ایجاد کننده سرطان


متاسفانه در سال های اخیر، آمار سرطان رشد روز افزونی داشته که ناتوانی ها، هزینه های بالای درمان، درد و رنج حاصل از بیماری را برای فرد و خانواده ی او به دنبال دارد. از انجایی که عوامل تغذیه ای مانند شمشیر دو لبه، هم به عنوان عامل ایجاد کننده و هم به عنوان عامل پیشگیری کننده نقش ایفا می کنند، در این مطلب به بررسی علل ایجاد کننده سرطان می پردازیم.

سرطان به علت رشد و تکثیر و تمایز بی رویه سلولها گفته می شود که به دلیل انتقال ناقص یا نادرست پیام سلولی و بیان ژن و نمو و تکثیر سلول های بدن بوجود می آید.

سرطان سه مرحله را شامل می شود:
مرحله اول یا شروع
مرحله دوم یا تولید
مرحله سوم یا پیشرفت

در مرحله اول سلول ها در معرض استرس ماندد استرس اکسیداتیو قرار می گیرند و یا گاهی سلول با مواد سرطان زا با منشا بیرونی یا درونی مواجه می شود. مورد دیگر سلول آسیب دیده است که نمی تواند خود را ترمیم کند یا اینکه قادر به مرگ سلولی نیست و هم چنان در بدن باقی می ماند.

در مرحله دوم این سلول ها بیشتر از طریق تحریک پیام سلولی شروع به تکثیر می کنند یعنی اجازه همانند سازی DNA صورت می پذیرد و این همانند سازی بیشتر از ظرفیت سلول برای ترمیم DNA آسیب دیده است. به این مرحله تکثیر سلولی نیز گفته می شود چون رشد و تکثیر سلول بی رویه انجام می گیرد که غیر طبیعی است و باعث تولید خوشه های سلولی غیرطبیعی می گردد که نهایتا منجر به تشکیل تومور می شود. که این امر آسیب های ویژه ژنتیکی را در بر دارد. اغلب ممکن است این آسیب ها تشخیص داده شود ولی در مراحلی هم قادر به تشخیص این اسیب های ژنتیکی نخواهیم بود.

مرحله نهایی به عنوان مرحله پیشرفت شناخته شده است. خوشه های غیر طبیعی (مثل تومور) ممکن است در آسیب های بزرگتر رشد پیدا کنند و یا مکانشان را در جای دیگری از بدن تغییر دهند و منجر به متاستاز سلول سرطانی و انتشار آن به نقاط دیگر بدن شود. در این مرحله علایم بیماری بروز پیدا کرده و فرد متوجه تغییراتی در بدن خود میگردد.

علل سرطان

از فاکتور های با منشا بیرونی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
• مصرف دخانیات
• عوامل عفونی (باکتری ها، انگل ها و ویروس ها)
• داروها
• پرتودرمانی
 • درمعرض مواد شیمیایی(ترکیبات آلی استفاده شده در پلاستیک ها، رنگ های نقاشی، چسبنده ها)
• ترکیبات پیدا شده در غذاها و نوشیدنی ها( آفلاتوکسین ها، آمین های حلقوی(هتروسیکلیک)، هیدروکربن های حلقوی، ترکیبات N-نیتروز).

از عوامل درونی میتوان به استرس اکسیداتیو، التهاب و هورمون اشاره کرد.
چون فاکتور های بیرونی و درونی در تعامل با هم هستند یعنی ممکن است چند فاکتور باعث بروز سرطان شود و تعیین دقیق علل سرطان مشکل می باشد.
بسیاری از فاکتورهای مغذی، پیشرفت و تکثیر سلولی را تحت تاثیر قرار می دهند. برای مثال ویتامین A منجر به توقف سیکل سلولی می شود و می تواند سلول غیرطبیعی را به طبیعی تبدیل کند.

علاوه بر اثرات ماده مغذی انرژی دریافتی و فعالیت فیزیکی هم نقش موثر دارند.در بعضی موارد محدود کردن انرژی دریافتی می تواند از پیشرفت سرطان جلوگیری کند و منجر به کاهش سطح فاکتور رشد شبه انسولینی (IGF1) و انسولین که عامل رشد برای بسیاری از سرطان ها می باشد، شود.
همچنین فعالیت فیزیکی باعث بهبود حساسیت به انسولین و کاهش سطح آن شود.امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 24 شهریور,1394
نویسنده : نرگس خاموش چشم
گروه مطلب : کلینیک سرطان
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
مهمان
نظر دهنده : مهمان
تاریـخ ثبت : ﺳﻪشنبه, 24 شهریور,1394 10:51 ب.ظ
خوب بود
میشه راجع به کاهش مصرف مواد سرطان زا در مواد غذایی بگید؟
منظورم این قسمته:
• ترکیبات پیدا شده در غذاها و نوشیدنی ها( آفلاتوکسین ها، آمین های حلقوی(هتروسیکلیک)، هیدروکربن های حلقوی، ترکیبات N-نیتروز).

زهرا
نظر دهنده : زهرا
تاریـخ ثبت : چهارشنبه, 25 شهریور,1394 02:05 ب.ظ
خیلی ممنون که به این موضوع مهم پرداختید.
نظر دهنده :
تاریـخ ثبت : جمعه, 10 مهر,1394 08:11 ب.ظ
چشم در آینده به این مبحث نیز میپردازیم
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل