Menu
کلینیک آوای سلامتی
05

اهمیت تغذیه در سرطاناهمیت تغذیه در سرطان


امروزه دانشمندان دریافته اند در ایجاد و روند سرطان علاوه بر شیوه زندگی و فعالیت، تغذیه نیز نقش اساسی در پیشگیری، کاهش عوارض و روند درمان دارد.

هم سرطان و هم استفاده از داروهای ضد سرطان می تواند اثرات مهمی را در وضعیت تغذیه ای فرد داشته باشد و حتی در برخی افراد به دلیل درمان هایی که انجام می دهند دچار سوء تغذیه نیز شوند. در این افراد سوءتغذیه خود را با علائمی مانند: از دست دادن وزن، عدم تعادل آب و الکترولیت ها، بهبود آهسته زخم ها، کاهش سیستم ایمنی بدن، افزایش بیماری و مرگ نشان می دهد. به همین دلیل غربالگری این بیماران و تشخیص افراد مبتلا به سوءتغذیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

درمان های سرطان باعث از دست دادن املاح و ویتامین های بدن می شود، لیکن در طول درمان فرد نیاز به مشاوره دارد تا بتواد با یک تغذیه مناسب مشکلات درمانی از جمله احساس خستگی، احساس بیمار بودن و یا حالت تهوع را بکاهد.
متخصصین تغذیه با ارزیابی بیمار و کمک به او در انتخاب مواد غذایی مناسب و داشتن یک رژیم مکفی می توانند نقش موثری در حفظ فرد در وضعیت جسمانی مطلوب داشته باشند.

چه مواد غذایی نیاز دارم؟

بسیاری از مواد غذایی به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان های فراوان و ویتامین های مناسب در پیشگیری از سرطان می تواندد موثر باشند. برعکس آن، برخی از غذاهای نیمه آماده و آماده که حاوی افزودنی های زیاد و منبع نیترات ( یکی از عوامل ایجاد سرطان ) هستند، می توانند فرد را در معرض ابتلا به سرطان قرار دهند.
در بیماری و درمان سرطان مهم است که فرد بداند مقدار و نوع ماده غذایی که مصرف می کند برای او کافی است و می تواند انرژی و مواد مغذی کافی را به بدن برساند.

بیماران سرطانی معمولا نیاز به پروتئین بیشتری دارند که مواد غذایی زیر منابع خوبی از پروتئین هستند:
• انواع گوشت قرمز، سفید و ماهی
• انواع لوبیا و حبوبات، تخم مرغ
• بوقلمون، لبنیات
همچنین در این بیماران به دلیل کاهش سیستم ایمنی نیاز به مواد غذایی که در تقویت آن ها موثر هستند، بیشتر می شود. مانند منابع حاوی ویتامین C، ویتامین E و ویتامین A . البته شایان ذکر است که در دوره درمان از دادن مکمل های مولتی ویتامین و مینرال باید پرهیز کرد زیرا خود این مکمل ها می توانند در تشدید بیماری اثر بگذارند.

بیماران با توجه به نوع سرطان و نوع درمانی که انجام می دهند نیاز های تغذیه ای متفاوتی دارند. مثلا افردی که شیمی درمانی می کنند علائم زیر را ممکن است داشته باشند:
• احساس می کنند غذا بد طعم است و یا غذاخوردن برایشان مفهومی ندارد
• در تمام مواقع احساس پر بودن می کنند
• دچار اسهال می شوند
• دچار یبوست می شوند
• دچار زخم دهان می شوند
• احساس خستگی می کنند
این افراد باید رژیمی داشته باشند که زودتر و راحت تر هضم شود. در برطرف کردن یبوست یا اسهال به آنها کمک کند و انرژی لازم را به بدنشان برساند.

افراد تحت پرتودرمانی دچار علائم زیر هستند:
• اسهال
• مشکلات دهانی
• احساس پر بودن در تمام اوقات
• کاهش وزن به دلیل مشکلات در غذا خوردن
• احساس خستگی
این افراد نیاز به رژیمی دارند که باعث تحریک اشتها و توقف کاهش وزن آن ها شود. در حجم کم انرژی زیادی را به بدن برساند تا احساس خستگی نکند و هم چنین در درمان اسهال آن ها موثر باشد.

در اکثر موارد بیماران نیاز به غذایی دارند که بلع آن راحت و آسان باشد. نیاز به زمان زیادی برای صرف آن نداشته باشند و اشتها برانگیز باشد. بیماران در طول درمان به دلیل داروهایی که مصرف می کنند ممکن است دچار ناراحتی در معده شوند که باید به این موضوع نیز توجه داشت.
صحیح غذا خوردن در طول درمان بسیار مهم است. مصرف غذای سالم به ویژه غذاهای با مقدار زیاد پروتئین و انرژی به این بیماران کمک می کند تا بتواندد وزن و انرژی خود را حفظ کنند.
در مطالب آتی به بررسی موادغذایی مفید برای هر سرطان می پردازیم.امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : یکشنبه, 05 مهر,1394
نویسنده : نرگس خاموش چشم
گروه مطلب : کلینیک سرطان
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
مریم
نظر دهنده : مریم
تاریـخ ثبت : یکشنبه, 05 مهر,1394 05:59 ب.ظ
مطالبتون مفید بود. ممنون
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل