Menu
کلینیک آوای سلامتی
11

تاثیر ورزش بر دیابتتاثیر ورزش بر دیابت


در ورزش هاي درازمدت مشاهده شده است كه حساسيت سلول ها به انسولين افزايش مي‎يابد. اين امر در بهبود وضعيت ديابت بخصوص در افراد غيروابسته به انسولين بسيار با اهميت است. ورزش اگر در شرايط مناسب صورت گيرد يعني بيمار قندخون نسبتاً كنترل شده داشته باشد، غلظت گلوكز پلاسما را ثابت نگه مي‎دارد. علت اين پديده توازن بين برداشت گلوكز توسط عضلات و توليد متقابل گلوكز در كبد است.

فوايد برنامه منظم ورزشي براي افراد ديابتي:

كنترل بيماري ديابت
كنترل وزن و كاهش وزن
آمادگي عضلاني
كاهش نياز به مصرف داروهاي خوراكي و انسولين
افزایش اعتماد به نفس
تحمل تنش هاي عصبي

آثار ورزش در افراد ديابتي وابسته به انسولين:

ورزش هاي منظم براي افراد ديابتي وابسته به انسولين بسيار سودمند است. زیرا باعث بهبود غلظت قندخون ناشتا و هموگلوبين گليكوزيله (A1C) می شود.
در افراد ديابتي وابسته به انسولين ، تغييرات غلظت قندخون در طول ورزش بستگي زيادي به سطح انسولين خون دارد. سطح انسولين خون نيز به ميزان انسولين تجويزشده و مقدار جذب انسولين در هر اندام وابسته است.
بهترين زمان پيشنهاد شده براي ورزش در ديابتي هاي وابسته به انسولين، بعد از ميان وعده‎هاي بعدازظهر و قبل از شام است.

آثار ورزش در افراد ديابتي غيروابسته به انسولين:

در افراد ديابتي غيروابسته به انسولين ، ورزش عامل اصلي كنترل قندخون است. عامل بعدي مصرف صحيح مواد غذايي است. مطالعات اخير نشان داده است كه اجراي برنامه ورزشي منظم ، ارزش بالايي در كنترل غلظت قندخون اين افراد دارد.
پژوهش ها نشان مي‎دهد كه افزايش فعاليت بدني، در پيشگيري از پيدايش ديابت نوع 2 ( غير وابسته به انسولين) مؤثر است. اين موضوع به ويژه در افرادي كه بيشتر در معرض خطر ابتلا به ديابت هستند، اهميت بسياري دارد. اين افراد شامل افراد چاق ، فرزندان افراد مبتلا به ديابت و افراد با فشارخون بالا مي‎باشند.
فعالیت ورزشی در مبتلايان به ديابت نوع 2 باعث افزايش حساسيت سلول ها نسبت به انسولين مي‎شود اما براي رسيدن به پاسخ درماني مناسب، بايد با رعايت رژيم غذايي صحيح همراه گردد.

نكاتي كه بيماران ديابتي بايد در هنگام ورزش كردن رعايت كنند:

1- قندخون مي بايست قبل ،حين و بعد از ورزش اندازه گیری شود.
2- از وقوع افت قندخون در طول ورزش مي بايستي با اجراي توصيه‎هاي زير جلوگيري كرد:
- شروع ورزش 2 ـ 1 ساعت بعد از صرف غذا
- مصرف 40ـ 20 گرم كربوهيدرات اضافي پيش از ورزش و هر يك ساعت در طول ورزش
- پرهيز از انجام ورزش هاي سنگين در هنگامي كه انسولين تزريق شده بيشترين اثر خود را پيدا مي‎كند.
- حركت دادن قسمت هايي از بدن كه انسولين در آنها تزريق نگرديده است ( به منظور پيشگيري از جذب سريع انسولين ).
- كاهش ميزان انسولين تزريقي به ميزان 50 ـ 30 درصد در صورت لزوم (كوهنوردي و ورزش هاي طولاني مدت )
3- بعد از ورزش هاي طولاني قندخون چک گردد و كربوهيدرات ( مواد قندي ) اضافي مصرف شود. اين عمل از افت قندخون كه ممكن است به صورت تأخيري پديد آيد، جلوگيري مي‎كند.

چه زمانی میان وعده های غذایی را بخوریم؟

بسته به میزان، شدت و طول مدت ورزش ممکن است نیاز به خوردن میان وعده های اضافی پیدا کنید. یک میان وعده غذایی می تواند شامل یک غذای قندی حاوی 15 گرم ماده قندی باشد مثلا یک تکه میوه و نصف فنجان آبمیوه یا یک تکه نان کوچک. درباره انواع میان وعده هایی که برای شما مناسب هستند و زمان خوردن آن ها می توانید با متخصص تغذیه مشورت کنید. چنانچه انسولین یا دارو های خوراکی دیابت از خانواده سولفونیل اوره ها و مگلیتنیدها مصرف می کنید، ممکن است نیاز به خوردن میان وعده غذایی قبل، حین یا بعد از ورزش داشته باشید.
- اگر قند خون شما قبل از شروع ورزش کمتر از 100 میلی گرم در دسی لیتر بود بهتر است یک میان وعده قبل از شروع ورزش مصرف کنید.
- اگر قند خون شما قبل از شروع ورزش بین 100 و 150 بود و مدت زمان ورزش بیش از یک ساعت به طول خواهد کشید، لازم است 15 گرم ماده قندی هر نیم تا یک ساعت میل کنید.
- اگر قند خون شما قبل از ورزش کردن بین 100 و 250 بود و ورزش کمتر از یک ساعت به طول می انجامد احتمالا نیاز به خوردن غذا قبل از ورزش ندارید.
- اگر قند خون شما در حین ورزش کردن کمتر از 100 بود، بهتر است یک میان وعده در حین ورزش مصرف کنید.
- اگر قند خون شما بعد از پایان ورزش کردن زیر 100 بود، بهتر است یک میان وعده پس از پایان ورزش میل کنید.

چه موقع از مایعات استفاده کنیم و چه مایعاتی مصرف کنیم؟

ورزش کردن باعث تعریق و تعریق، باعث از دست رفتن مایعات بدن می شود. برای جایگزینی مایعات از دست رفته پس از پایان ورزش یا در صورت شدید بودن ورزش در حین ورزش از مایعات استفاده کنید.
معمولا بهترین مایع، آب است ولی در صورتی که برای مدت طولانی مشغول ورزش بوده اید ممکن است نیاز به نوشیدن مایعات حاوی مواد قندی داشته باشید. نوشیدنی هایی را انتخاب کنید که بیش از 10 درصد ماده قندی نداشته باشند. مایعاتی مثل نوشیدنی های ورزشی یا آبمیوه رقیق شده(نصف فنجان آبمیوه + نصف فنجان آب)به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
مریم
نظر دهنده : مریم
تاریـخ ثبت : دوشنبه, 13 مهر,1394 12:36 ق.ظ
خیلی مفید بود. ممنون
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل