Menu
کلینیک آوای سلامتی
12

10 عامل خوراکی سرطان زا10 عامل خوراکی سرطان زا


مواد غذایی حاوی مواد سرطان زا (کارسینوژن) و نیز مواد پیشگیری کننده از سرطان هستند. در این مبحث به این عوامل ایجاد کننده ی سرطان اشاره می کنیم.

1. الکل

برسی های اپیدمیولوژیک نشان داده است که الکل در ایجاد سرطان به خصوص سرطان های دهان، حلق، حنجره و مری موثر است. الکل روی بافت هایی که در هنگام مصرف در تماس با آن هستند اثر بیشتری میگذارد. استالدئید ماده ی حاصله از متابولیت الکل در بدن است که به عنوان کارسینوژن شناخته شده است. مصرف الکل به خصوص آب جو با افرایش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال همراه است.

2. چربی

در بررسی هایی که انجام شده ارتباطی بین سرطان و میزان چربی رژیم غذایی مشاهده می شود. نقش چربی در رژیم غذایی و ایجاد سرطان پستان، کولون، ریه و پروستات مشاهده شده است اما چون چربی به تنهایی در برنامه غذایی استفاده نمی شود، مکانیسم اثر آن نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. ولی کاهش مصرف چربی از عود سرطان پروستات جلوگیری می کند. به همین علت توصیه می شود در رژیم غذایی خود از خوردن مواد غذایی پرچرب خودداری کنید.

3. پروتئین

پروتیئن نیز مانند چربی مکانیسم دقیق آن مشخص نیست ولی در رژیم های پرپروتئین که حاوی گوشت زیاد و چربی و میزان کم فیبر است احتما خطر ابتلا به سرطان کولون و سرطان پیشرفته پروستات بیشتر است. معمولا در رژیم هایی که میزان پروتئین کمتر از نیاز استاندارد است، رشد تومور دچار وقفه می شود. پس در مصرف پروتئین حد اعتدال آن مهم است (به طور میانگین در روز نیاز به پروتئین 18 درصد انرژی دریافتی است).

4. شیرین کننده های مصنوعی

دانشمندان در سال 1990 پی بردند که شیرین کنندهای مصنوعی باعث افزایش تومور مثانه می شود. مصرف روزانه 2500 میلی گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن باعث این مهم می شود. از این شیرین کننده ها می توان به ساخارین و سیکلامات اشاره کرد. در مورد آسپارتام هنوز نتیجه ای در ارتباط با سرطان مشاهده نشده است. 5

نیتریت ها، نیتروزآمین ها

نیتروزآمین ها کارسینوژن های بسیار قدرjمندی هستند. نیترات ها می توانند به نیتریت تبدیل شوند و نیتریت ها در بدن با مواد دیگر ترکیب و نیتروزآمین ها را تولید کنند که این فرآیند در بزاق، کولون و مثانه انجام می شود.
نیترات ها در مواد غذایی مختلف وجود دارند ولی منبع اصلی آن آب آشامیدنی و سبزیجات است. از نیترات سدیم و پتاسیم در تهیه برخی مواد غذایی استفاده می شود از جمله ایجاد رنگ صورتی در سوسیس و کالباس. پس باید میزان مصرف این مواد را به حداقل رساند. نیتروزآمین ها در توتون و دود آن نیز وجود دارند.

6. هورمون ها، داروها

افزایش برخی هورمون های بدن در ایجاد سرطان نقش دارند.برای مثال:
- آندروژن‌ها در ایجاد سرطان پروستات نقش دارند.
- پرولاکتین یکی از عوامل تسریع کننده بروز سرطان پستان است.
- داروی تاموکسیفن و آنتی آستروژن،‌از سرطان پستان و کولون پیشگیری می‌کند.
- فولات و رتینول از سرطان کارسینومای کولورکتال پیشگیری می‌کند. شواهدی مبنی بر اثر آسپرین و ضدالتهاب‌های غیر استروئیدی (NSAIDS) در پیشگیری از بعضی سرطان ها وجود دارد.

7. روش طبخ غذا

روش تهیه غذا نیز اهمیت خاصی دارد زیرا در صورت پخت نامناسب باعث وارد شدن مواد سرطان زا به خصوص هیدروکربن های آروماتیک ( مانند بنزوپیرن ) و آمین های آروماتیک به غذا می شوند. این عوامل در سرخ کردن غذا و یا دودوی کردن گوشت بوجود می آیند که ممکن است باعث ایجاد سرطان معده و مری شوند.

8. آکریلامید

آکریلامید در غذاهای نشاسته‌ای که با حرارت زیاد (بالاتر از 120 درجه سانتی‌گراد) سرخ شوند، ایجاد می‌شود. در بررسی‌ها بیشترین میزان آن در چیپس، سیب‌زمینی سرخ شده، بیسکویت، اسنک، کراکر و نان تست یافت شد. چون آکریلامید در تمام بدن به طور یکنواخت پخش می‌شود نمی‌توان آنرا در ایجاد نوع خاصی از سرطان دخیل دانست. در غذاهایی که به سرعت آماده می‌شوند (fast food) آکریلامید 300 برابر میزان مجازی که توسط آژانس حفظ محیط زیست امریکا برای آب آشامیدنی تعیین کردهT یافت می‌شود. برای همین بهتر است مواد نشاسته ای در حرارت بالا سرخ نشوند.

9. حشره‌کش‌ها و علف‌کش‌ها

این مواد حاوی آرسنیک هستند. آرسنیک می تواند بعد از مدت طولانی( حداقل 13 سال) باعث بروز سرطان پوست شود. قبل از مصرف میوه و سبزی باید بدقت شستشو شوند تا مواد شیمیایی آن از بین برود.

10.آهن

در بررسی های تجربی دیده شده آهن اضافی، باعث تسریع تولید تومور می شود. آهن اضافی می تواند احتمال سرطان روده، کولون، ریه، کبد و پستان را بالا ببرد. البته مکانیسم دقیق آن نا شناخته است، شاید به دلیل تولید رادیکال های ازاد در بدن که یکی از عوامل ایجاد سرطان هستند باشد.امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : یکشنبه, 12 مهر,1394
نویسنده : نرگس خاموش چشم
گروه مطلب : کلینیک سرطان
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
مریم
نظر دهنده : مریم
تاریـخ ثبت : دوشنبه, 13 مهر,1394 12:32 ق.ظ
خیلی ممنون از مطلب خوبتون
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل