Menu
کلینیک آوای سلامتی

تمامی مطالب منتشر شده توسط : اکرم السادات مرتضوی

راهنمای تغذیه در فصل امتحانات
در فصل امتحانات مدت زمان درس خواندن افزایش می‌یابد و دانش آموزان بیش از هر زمان دیگری نیاز به انرژی و آرامش برای درس خواندن دارند. از‌ آن جایی‌که بخش عمده انرژی بدن ما از مواد غذایی تامین می‌شود، و هم‌چنین بعضی مواد غذایی بر یادگیری و هوشیاری افراد اثر دارند، پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و متنوع توصیه می‌شود.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : شنبه, 11 دی,1395

نشانه‌های بیماری قلبی چیست؟
بیماری‌های قلبی عروقی عمده‌ترین علت مرگ و میر در جهان می‌باشد و هزینه‌های بالایی را به جامعه تحمیل می‌کند. اگر‌چه همیشه به مرگ منتهی نمی‌شود، اما زمینه ساز بیماری‌های بسیاری است که کیفیت زندگی را کاهش می‌دهند. با شناسایی نشانه‌های بیماری قلبی می‌توان از عوارض زیان‌بار آن کاست.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 28 آذر,1395

چگونه عادت به مصرف شیرینی را ترک کنیم؟
راهکارهای توصیه شده برای ترک کردن عادت به مصرف شیرینی‌جات عبارتند از: عدم مصرف نوشیدنی‌های شیرین شده، عدم استفاده از شیرین کننده‌های مصنوعی، خوردن آگاهانه، عدم مصرف مواد غذایی حاوی شکر و جایگزینی میوه و سبزیجات به‌جای شیرینی‌جات.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 21 آذر,1395

توصیه‌هایی برای مصرف صحيح نمك
با کاهش میزان نمک هنگام طبخ غذا، عدم استفاده از نمکدان بر سر سفره، کاهش مصرف غذاهای آماده و کنسروی، جایگزینی آبلیمو، آبغوره و سبزیجات معطر به‌جای نمک و کاهش مصرف غذاهای حاوی جوش شیرین می‌توان از پرفشاری خون و بیماری‌های قلبی پیشگیری کرد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 14 آذر,1395

بیش فعالی در کودکان (2)
غذاهای پروتئینی مانند تخم مرغ، گوشت، حبوبات و مغزها به بهبود تمرکز کودکان بیش فعال کمک می‌کنند. هم‌چنین جایگزینی کربوهیدرات‌های پیچیده با انواع ساده مفید می‌باشد. محدودیت افزودنی‌ها، رنگ‌ها و نگهدارنده‌های خوراکی توصیه می‌شود.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 08 آذر,1395

بیش فعالی در کودکان (1)
از نشانه‌های اختلال نقص توجه بیش فعالی می‌توان به عدم تمرکز، پر تحرکی و اعمال تکانشی اشاره کرد. متخصصان دلایل بیش فعالی را فعالیت کمتر مناطق کنترل کننده توجه، عدم تعادل نوروترانسمیترها و وراثت برشمرده‌اند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 30 آبان,1395

از استئوپروز بیشتر بدانیم (2)
اصلاح عادات غذایی در کودکی یا نوجوانی به داشتن استخوان‌های محکم‌تر می‌انجامد. مصرف غذاهای غنی از کلسیم، دریافت ویتامین D کافی (از طریق نور خورشید یا رژیم غذایی) و ورزش منظم به ساخت استخوان‌ها و پیشگیری از استئوپروز کمک می‌کنند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 23 آبان,1395

از استئوپروز بیشتر بدانیم (1)

استئوپروز دلیل اصلی 1/5 میلیون شکستگی در سال است. حدود نیمی از زنان 50 سال و بالاتر در امریکا، شکستگی‌های مربوط به استئوپروز دارند. شکستگی‌های ستون مهره‌ها از همه رایج‌تر هستند. شکستگی مچ دست، لگن و دیگر شکستگی‌ها در بین این افراد متداول است.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 16 آبان,1395

آیا سرکه سیب برای کاهش وزن مفید است؟
سرکه سیب به عنوان یک درمان سنتی از سرما خوردگی تا برطرف کردن زگیل استفاده شده است. بسیاری از این فوائد اثبات نشده‌ا‌ند. اما بعضی متخصصین معتقدند اضافه کردن مقدار کمی از این مایع ترش مزه می‌تواند برای سلامتی مفید باشد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 10 آبان,1395

آداب آشامیدن در اسلام (2)
نباید‌های آشامیدن در اسلام عبارتند از: بسیار نوشیدن آب، با یک نفس نوشیدن، سر کشیدن و بلعیدن آب، با دهان از جوی آب نوشیدن، نیاشامیدن در ظرف بدون سرپوش و شکسته، فوت نکردن در ظرف و نیاشامیدن در ظرف مسی.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 02 آبان,1395

آداب آشامیدن در اسلام (1)
آداب آشامیدن در اسلام عبارتند از: با میل نوشیدن، با دست راست نوشیدن، بسم الله گفتن، مکیدن آب، در سه مرحله نوشیدن، ایستاده نوشیدن در روز، نشسته نوشیدن در شب، یاد امام حسین علیه السلام پس از آشامیدن آب و ستایش کردن خدا.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 25 مهر,1395

آداب غذا خوردن در اسلام (8)
از آداب غذا خوردن در میان جمع می‌توان به چشم ندوختن به لقمه دیگران، طولانی کردن زمان خوردن، قناعت به غذای خود، مراعات انصاف، غذا خوردن به میل خانواده و شکر گزاری با صدای بلند اشاره کرد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 18 مهر,1395

آداب غذا خوردن در اسلام (7)
از مواردی که اسلام در خوردن حرام شمرده است، می‌توان به خوردن غذای حرام، اسراف کردن و نشستن بر سفره‌ای که بر آن شراب آشامیده می‌شود اشاره کرد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 11 مهر,1395

آثار کم خوری و پرخوری از نظر اسلام
در روایات فوائد کم خوری، داشتن عمر طولانی، افزایش مقاومت بدن، روشنی فکر، صلاح باطن، نزدیکی به خداوند و حکمت شمرده شده و در مقابل از آثار زیان‌بار پرخوری به بیماری، آشفتگی، قساوت قلب، کسالت به‌هنگام عبادت، ترغیب شدن به گناه اشاره شده است.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : شنبه, 03 مهر,1395

آداب غذا خوردن در اسلام (6)
مواردی که باید هنگام غذا خوردن از آن‌ها پرهیز کرد عبارتند از: عیب گذاری بر غذا، از وسط غذا خوردن، برخاستن از کنار سفره، خوردن غذای داغ، دمیدن به غذا، خوردن با دست چپ، آروغ زدن با صدای بلند، خوردن در برابر بیننده و تنها خوردن.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 28 شهریور,1395

آداب غذا خوردن در اسلام (5)
از آداب پس از غذا خوردن در اسلام می‌توان به پاک کردن ظرف غذا، لیسیدن انگشتان، شکرگزاری، یادآوری گرسنگان، خوردن غذاهای بر زمین ریخته شده، خلال کردن دندان، جارو کردن اطراف سفره، شستشوی دست‌ها، دراز کشیدن به پشت و شستشوی ظرف‌ها اشاره کرد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 22 شهریور,1395

آداب غذا خوردن در اسلام (4)
آدابی که هنگام غذا خوردن در اسلام توصیه شده‌اند عبارتند از: بردن نام خدا، نشستن فروتنانه، با دست راست خوردن، خوردن با انگشتان، برداشتن لقمه‌های کوچک، از غذای مقابل خود خوردن، از کنار ظرف خوردن، شروع غذا با نمک و طولانی نشستن در کنار سفره.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 07 شهریور,1395

آداب غذا خوردن در اسلام (3)
آدابی که پیش از غذا خوردن در اسلام باید رعایت کرد عبارتند از : بیرون آوردن کفش، شستن دست، پهن کردن سفره، گذاشتن غذا بر‌روی زمین، زینت سفره و...

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 31 مرداد,1395

آداب غذا خوردن در اسلام (2)
انتخاب زمان خوردن غذا و نیز تعداد دفعاتی که در شبانه روز غذا می‌خوریم، از مواردی است که تعالیم دینی چگونگی آن را بیان نموده‌اند. بر اساس روایات، خوردن غذا در صبح زود و ابتدای شب توصیه شده است.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : شنبه, 23 مرداد,1395

آداب غذا خوردن در اسلام (1)
مهم‌ترین ویژگی‌های غذای مطلوب از نظر اسلام عبارتند از: حلال و پاکیزه بودن غذا، تهیه غذا از دسترنج خود و خوش بو و خوش طعم بودن غذا

ادامه مطلب...

تاریــــخ : شنبه, 16 مرداد,1395

صفحه 1 از 5ابتدا   قبلی   [1]  2  3  4  5  بعدی   انتها