Menu

کلینیک تغذیه

یکی از مهمترین علت بیماری ها و اضافه وزن و چاقی، عدم اطلاعات کافی است. با دانستن اطلاعات پایه تغذیه که برای تمامی افراد، در هر شرایط فیزیولوژیک و سنی لازم و ضروری است، و با به کار بستن آنها، از بسیاری از بیماری ها پیشگیری و در صورت وجود بیماری،مدت زمان بهبودی تسریع می یابد.کلینیک تغذیه به شما این امکان را می دهد تا اطلاعات پایه علم تغذیه با زبان عامیانه و ملموس در اختیار شما قرار گیرد، به خوبی در ذهن شما حک شود که در نتیجه آن، کیفیت زندگی شما بهبود می یابد. ما در این بخش به بررسی الفبای تغذیه، اهمیت وعده های غذایی، هرم غذایی و بشقاب غذای من، معرفی رژیم های غذایی مختلف و نقد و بررسی آنها و .. می پردازیم.
اندر احوالات نوشابه های گاز دار (۲)
در مطلب نوشیدنی ها (1) - نوشابه های گازدار، به بررسی این نوشیدنی زیر نظر متخصصین تغذیه و اتفاقاتی که پس از ورود این نوشیدنی به بدن می افتد پرداختیم. در این مطلب، به بررسی مضررات این نوشیدنی می پردازیم.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : شنبه, 14 فروردین,1395

اندر احوالات نوشابه های گازدار (۱)
حال که با سال جدید رو به رو هستیم، تصمیم داریم تا به گونه ای علمی، نوشیدنی های مختلف که زینت بخش سفره ی ما ایرانیان است را بررسی کنیم تا در صورت مضر بودن هر یک، آن را از سفره و سبد غذایی خانواده ی خود حذف کرده و سالی سرشار از سلامتی و نشاط را پیش رو داشته باشیم.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : شنبه, 14 فروردین,1395

نوروز با طعم سلامت
طبیعتا در نوروز به جهت رسم و رسوماتی که در نقاط مختلف وجود دارد، شیوه ی زندگی دستخوش تغییرات زیادی شده و یکی از چیزهایی که تغییر اساسی در آن ظاهر می شود، الگوی غذایی ماست.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : پنجشنبه, 27 اسفند,1394

تغذیه در ایام خانه تکانی
یکی از رسوم دوست داشتنی ما ایرانی ها، عید نوروز است که از قبل به استقبال آن رفته و خانه را مهیای آمدن عید می کنیم. از اوایل اسفند ماه، یکی از کارهایی که خانم ها به آن مشغول هستند، خانه تکانی است.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : شنبه, 08 اسفند,1394

کمبود چه مواد مغذی ای رایج است؟ (3)
با وجود پیشرفت علم و اگاهی، باز هم کمبود بسیاری از مواد مغذی در بسیاری از افراد وجود دارد که سبب علائم و نشانه هایی می شود. آیا بدن شما هم دارای کمبودی هست؟با هم به بررسی سایر کمبود های موادمغذی می پردازیم تا شما از وجود / ویا عدم وجود این کمبود ها در بدن خود اطمینان حاصل کنید.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : پنجشنبه, 24 دی,1394

کمبود چه مواد مغذی ای رایج است؟ (2)
بسیاری از مواد مغذی برای سلامتی لازم و ضروری هستند و امکان دریافت بسیاری از آنها از غذاها وجود دارد. با این حال، شاهد کمبود بعضی مواد مغذی هستیم. در این مطلب دو کمبود رایج را بررسی می کنیم.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : جمعه, 18 دی,1394

تغذیه در آلودگی هوا
با توجه به گزارش بار جهانی بیماریها در سال 2013 (شمسی 1392) آلودگی هوا سالیانه بیش از سه میلیون و دویست هزار نفر را می کشد. نفس کشیدن دائمی نیاز اصلی ماست هر کدام از ما هر روزه بطور متوسط 3000 گالن هوا را تنفس می کنیم.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : جمعه, 11 دی,1394

تغذیه در ایام امتحانات

به طور مسلم، بزرگ ترین آرزوی هرمادر و پدری این است كه كودكانشان، هم از رشد طبیعی برخوردار بوده و سالم و شاداب باشند و هم از گزند بیماری ها درامان بمانند. چون كودكان در مرحله ی رشد سریع هستند، نیازهای تغذیه ای شان اهمیت خاصی دارد و هر نوع اختلالی كه درتغذیه ی آنان پیش آید، می تواند موجب وارد آمدن لطمات شدیدی به رشد آنان شود.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 02 دی,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

10 ماده غذایی برای تقویت حافظه
شما با مصرف غذاهای مناسب می توانید قدرت و ظرفیت حافظه و تمرکزتان را به شدت افزایش دهید، از ایجاد استرس جلوگیری کنید و مانع پیر شدن مغزتان شوید. در این مطلب به بررسی این دسته از مواد غذایی می پردازیم.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : جمعه, 27 آذر,1394

کمبود چه مواد مغذی ای رایج است؟ (1)
بسیاری از مواد مغذی برای سلامتی لازم و ضروری هستند و امکان دریافت بسیاری از آنها از غذاها وجود دارد. با این حال برنامه های غذایی معمول امروزی، فقیر از بسیاری از مواد مغذی هستند. در این مطلب به بررسی 7 ماده ی مغذی که کمبود آن بسیار شایع است می پردازیم.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : جمعه, 13 آذر,1394

تخم مرغ و کلسترول
تخم مرغ از جمله مغذی ترین غذاهای دنیاست. تصور کنید، یک تخم مرغ کامل شامل تمام مواد مغذی ای است که برای تبدیل شدن 1 سلول به جوجه ی کامل نیاز است. با این حال، در رابطه با تخم مرغ دیدگاه های بدی نیز وجود دارد که علت آن، وجود کلسترول در زرده ی تخم مرغ است.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : جمعه, 29 آبان,1394

اثر مایکروویو بر سلامتی
پخت و پز با مایکروویو، بسیار آسان و سریع است. آشپزی ای سریع و آسان، بدون نیاز به تحرک و جنب و جوش زیاد. با این حال بسیاری از مردم بر این باورند که این وسیله، هزینه هایی را نیز به همراه دارد. آنان تصور می کنند که مایکروویو، تولید اشعه های مضر می کند و سبب از بین رفتن مواد غذایی مفید و ضروری می شود

ادامه مطلب...

تاریــــخ : جمعه, 15 آبان,1394

بشقاب غذای سالم
بشقاب غذای من با رنگ های مختلفی تقسیم بندی شده است و هر رنگ مشخص کننده ی یک ماده ی غذایی است که برای بدن لازم و ضروری است.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 30 شهریور,1394

خواص سبزی خوردن
هنگام مصرف سبزی خوردن سر سفره غذا هر یک از اعضا به سراغ یک گیاه خاص می‌‌روند. سبزی‌ها انواع مختلفی از گیاهان هستند که در حقیقت اگرچه ترکیبات یکسانی ندارند اما از نظر مواد تشکیل‌ دهنده مشابه هم هستند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : جمعه, 13 شهریور,1394

چگونه ذائقه خود را تغییر دهم؟
ذائقه ایرانی تغییر کرده است. خیلی از ما در بچگی همیشه از بو و مزه یک ماده غذایی فرار می‌کردیم و هنوز هم حتی نمی‌توانيم ذره‌ای از آن را به دهان بگذاریم.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : جمعه, 06 شهریور,1394

کمبودهای غذاهای گیاهی (2)
امروزه، بسیاری از افراد، به رژیم های گیاهخواری روی آوردند. در مطلب کمبودهای غذاهای گیاهی از نظر مواد مغذی، به بررسی 3 کمبود غذاهای گیاهی پرداختیم. در این مطلب، 4 ماده ی مغذی دیگر که در غذاهای گیاهی یافت نمی شود را بررسی می کنیم.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : جمعه, 30 مرداد,1394

کمبود های غذاهای گیاهی (1)

تعادل، تناسب و تنوع، سه اصل اساسی برنامه ی غذایی صحیح است.پیروی از رژیم های غذایی تک بعدی، سبب کمبود  ریزمغذی ها و مشکلات بسیاری برای فرد می شود.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : جمعه, 23 مرداد,1394

نکات مهم قبل و بعد از غذا خوردن

جهت حفظ سلامتی و یا دستیابی به آن، نکاتی را باید در نظر داشت و آنها را در زندگی پیاده کرد. مثلا به نظر شما مصرف آب حین غذا خوردن صحیح است؟

ادامه مطلب...

تاریــــخ : شنبه, 17 مرداد,1394

اهمیت مصرف صبحانه
در بسیاری از رژیم های لاغری نیز افراد به دلیل آگاهی کم و اطلاعات نادرست، این وعده را حذف می کنند تا به اصطلاح خودشان میزان کالری دریافتی را کاهش دهند. اما باید بدانید که اگر میخواهید لاغر شوید، حتما صبحانه بخورید!

ادامه مطلب...

تاریــــخ : شنبه, 10 مرداد,1394

مواد غذایی کاهنده استرس
اکثر افراد در شرایط استرس و اضطراب خوراکی های شیرین مثل شیرینی و شکلات هوس می کنند . اما آیا این انتخاب صحیحی است؟

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 20 خرداد,1394

صفحه 4 از 5ابتدا   قبلی   1  2  3  [4]  5  بعدی   انتها