Menu
کلینیک مادر و کودک

کلینیک مادر و کودک

يكي از حساس ترين و مهم ترين دوران هاي زندگي يك زن، دوران بارداري و شيردهى است. اثرات وضعیت تغذیه در این دوران ها، تا سالیان سال در فردی که به عنوان نسل جدید پا به این دنیا گذارده، همراه است. پس از تولد نوزاد، به دلیل تغذیه انحصاری با شیر مادر تا 6 ماهگی، تنها تغذیه مادر اهمیت دارد اما از پايان شش ماهگي، نيازهاي غذايي شيرخوار به تنهايي با شير برآورده نمي‌شود و اكثر شيرخواران علاوه بر شير مادر، نيازمند دريافت مقداري انرژي اضافي، ویتامین ها و مواد معدنی نیز هستند که اصطلاحا به آن، تغذيه تكميلي مي‌گويند. متخصصین آوای سلامتی با تکیه بر جدیدترین یافته های علمی، سلامت مادر و کودک را در مراحل پیش از بارداری، دوران بارداری، شیردهی و تغذیه تکمیلی کودک تضمین می نمایند. مفتخریم شما نیز به جمع ما بپیوندید تا بنیان سلامتی جامعه را بهبود ببخشیم.
کولیک نوزادان
گریه مداوم نوزادان به مدت طولانی که اغلب در پایان روز آغاز می‌شود و نوزاد خیلی سخت آرام می‌گیرد. این درد به صورت موجی نمایان می‌شود. ابتدا نوزاد به نظر آرام می‌آید سپس ناگهان شروع به گریه می‌کند در این هنگام صورت نوزاد قرمز می‌شود و دست‌هایش را محکم مشت کرده و پاها را به داخل شکم کشیده یا سفت می‌کند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : پنجشنبه, 16 اردیبهشت,1395
نویسنده : شیرین قاسمی

پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان

مواد غذایی، به ویژه مواد غذایی حاوی قند، توسط باکتری های موجود در دهان به اسید تبدیل می شوند که این اسید می تواند به پوسیدگی دندان ها منجر شود.معمولاً در شیرخواران اولین دندان های شیری از حدود 6ماهگی ظاهر می شود و از همان زمان دندان های شیرخوار مستعد پوسیدگی است.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : پنجشنبه, 02 اردیبهشت,1395
نویسنده : شیرین قاسمی

دل درد در کودکان (2)
دل درد از جمله دردهای رایجی است که بسیاری از اوقات کودکان از آن شکایت دارند. در مطلب دل درد در کودکان (1) به بررسی دل درد های حاد پرداختیم. در این مطلب، در رابطه با دل درد های عضوی و غیر عضوی سخن می گوییم. با ما همراه باشید.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 25 فروردین,1395
نویسنده : شیرین قاسمی

دل درد در کودکان (1)
دل درد حاد دل دردی است که به صورت ناگهانی آغاز می شود و معمولا کودک زمان شروع دل درد را دقیقا می داند. گاهی ممکن است این نوع دل دردها نیاز به مداخله جراحی داشته باشند و از این جهت حائز اهمیت هستند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : پنجشنبه, 19 فروردین,1395
نویسنده : شیرین قاسمی

تغذیه مناسب برای کودکان پیش دبستانی
به دلیل اینکه میزان رشد پس از سال اول زندگی کمتر است، اشتهای کودک نیز کمتر شده که گاهی اوقات والدین را نگران می کند. میان وعده ها در تامین کل مواد مغذی روزانه دارای اهمیتی برابر با وعده های اصلی هستند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 04 فروردین,1395
نویسنده : شیرین قاسمی

زمان شروع غذای کمکی به نوزاد

از سن 6 ماهگی به بعد شیر مادر به تنهایی کافی نمی باشد و در نتیجه اگر به شیرخوار به موقع غذای کمکی داده نشود ، دچار سوء تغذیه ، کوتاه قدی و عواقب ذهنی نامطلوبی شده که در سالهای بعدی عمر قابل جبران نمی باشد.بعلاوه در این دوران تغذیه نا مناسب موجب کاهش مقاومت نسبت به عفونت ، افزایش شدت و طول مدت بیماری ، افزایش دفعات ابتلاء به بیماری های عفونی می گردد

ادامه مطلب...

تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 18 اسفند,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

تغذیه در دوران بلوغ (2)
در مطلب تغذیه در دوران بلوغ (1) به بررسی نیاز های تغذیه ای و مشکلات و اختلالات تغذیه ای که نوجوانان با آن رو به رو هستند، پرداختیم. در این مطلب، به توصیه های تغذیه ای در دوران بلوغ می پردازیم.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 05 اسفند,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

تغذیه در دوران بلوغ (1)
سنین بین 10تا 20سالگی دوره نوجوانی نامیده میشود که مانند پلی دوران کودکی را به دوران بزرگسالی وصل می کند در این دوران به علت افزایش سرعت رشد ،نیازهای تغذیه ای افزایش می یابد.نوجوانان باید هر روز سه وعده غذای اصلی و دو میان وعده استفاده کنند و در هر وعده غذا ،حداقل از سه گروه مواد غذایی استفاده کنند. 

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 28 بهمن,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

سندرم پیش از قاعدگی

یک یا دو هفته قبل از شروع دوره قاعدگی ( عادت ماهانه و یا خونریزی ماهانه ) ممکن است شما متوجه نفخ، سردرد، نوسانات خلقی و یا دیگر تغییرات جسمی و روحی بشوید که به عنوان سندرم پیش از قاعدگی یا PMS نامیده می شود.این علائم به صورت ماهیانه حدود یک هفته تا 10 روز قبل از شروع سیکل ماهانه اتفاق می افتد و شدت آنها تا زمان شروع قاعدگی افزایش می یابد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 21 بهمن,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

تغذیه تکمیلی کودکان
با ورود غذای جامد به برنامه غذایی کودک فرآیند از شیرگیری آغاز می شود که در آن از تغذیه انحصاری با شیر مادر یا فرمولا به سمت غذاهای متنوع می رود. بین 4-6ماهگی ، قدرت جویدن نیز رفته رفته ایجاد می شود که به معنای لزوم غلیظ تر کردن غذاهای پوره ای نوزاد است.در سه ماه آخر سال اول ، نوزاد توانایی نوشیدن را پیدا کرده و اگر لیوان برای او نگه داشته شود ،میتواند از لیوان آب بنوشد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 14 بهمن,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

اندر احوالات یائسگی

‏ یائسگی فرآیندی طبیعی برای خانم هاست که در آن فعالیت تخمدان ها قطع شده و میزان هورمونهای زنانه به حداقل می‏ رسد. سن بروز یائسگی به عوامل متعددی چون ارث، وضعیت اجتماعی و اقتصادی، تحصیلات , ... بستگی دارد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : پنجشنبه, 01 بهمن,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

فعالیت بدنی در دوران بارداری
اگر بارداری شما پرخطر نباشد حداقل 3بار ورزش در هفته برایتان سودمند است. بسیاری از زنان باردار، از انجام فعالیت های ورزشی در حد بسیار کم، وحشت دارند و نگران آسیب رساندن به جنین را دارند. در حالی که این فعالیت ها می توانند زایمان را برای مادر راحت تر کنند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 23 دی,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

مزایای شیر مادر

از بدو تولد تا 6 ماهگي، نوزاد فقط از شير مادر تغذيه مي‌نمايد.مقدار املاح مختلف موجود در شير مادرکاملاجهت تامين نيازهاي رشدي و نمو شيرخوار مناسب و كافي است. شير مادر در مقايسه با شير گاو حاوي مقادير بيشتري ويتامين هاي A، C و E است و علاوه بر ويتامين D محلول در چربي، حاوي ويتامين D محلول در آب هم مي‌باشد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 15 دی,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

اثر چربی های ترانس بر ناباروری
اسید های چرب ترانس یک محصول جانبی از فرآیند تبدیل روغن های گیاهی مایع به روغن های هیدروژنه یا جامد هستند.در هیدروژناسیون اسیدهای چرب غیراشباع هیدروژن به روغن های مایع اضافه می شود تا چربی پایدار و جامد مانند مارگارین تولید شود.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 09 دی,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

علل ناباروری
ناباروري در ده تا پانزده درصد از زوج ها ديده مي شود. علل ناباروري مي تواند مربوط به زن يا مرد يا هر دو باشد. حدود 40% از مشكلات ناباروري مربوط به مردان، 40% مربوط به زنان و حدود10% مربوط به هر دو است. در حدود 10% از زوج ها نيز عامل ناباروري مشخص نيست.طي دو دهه اخير گام هاي بلندي در رابطه با تشخيص و درمان ناباروري برداشته شده است و حدود 65 درصد از زوج هاي نابارور با استفاده از روش هاي موجود صاحب فرزند شده اند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 25 آذر,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

راه های کاهش وزن پس از زایمان
همواره یکی از مشکلات مادرانی که به تازگی فرزندشان متولد شده است و یا زنانی که قصد بارداری دارند، نگرانی از افزایش وزن این دوران و نحوه ی کاهش وزن پس از زایمان است. از آنجایی که مادر به فرزند خود شیر می دهد، برنامه ی غذایی باید کاملا اصولی بوده تا عارضه ای برای کودک نداشته باشد. در این مطلب به بررسی راه های کاهش وزن اصولی پس از زایمان می پردازیم.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 24 آذر,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

تغذيه مادران شيرده
تغذيه با شير مادر موجب بهبود سطح ايمنى بدن شيرخوار در برابر ابتلا به انواع عفونت هاى حاد تنفسى، اسهال و نيز بازگشت وزن مادر به قبل از باردارى مى شودکه البته كاهش وزن دوران شيردهى بايد بيشتر از كم خورى و محدود كردن رژيم غذايى، متكى بر افزايش تحرك و انجام فعاليت هاى بدنى باشد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 11 آذر,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

بيمارى هاى شايع دوران باردارى(2)
توصيه هاى تغذيه اى در خصوص بيمارى هاى شايع دوران باردارى از قبیل پره اكلامپسى و اكلامپسى ، فشار خون بارداری ، کم خونی در بیماریهای شایع دوران بارداری 1 بررسی شد . در ادامه به بررسی سوء تغذیه و دیابت در بارداری اشاره خواهیم کرد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : جمعه, 06 آذر,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

رابطه ی شیردهی و آلزایمر
در سالهای اخیر، حرف های متناقضی می شنویم، یک بار می شنویم که شیر دادن به نوزاد احتمال ابتلا به بیماری ای را کاهش می دهد و بار دیگر حرفی کاملا برعکس. در رابطه با شیردهی، یکی از این حرفها، رابطه ی شیردهی با آلزایمر است. در این مطلب به بررسی این ارتباط می پردازیم که حقیقتا شیردهی سبب افزایش آلزایمر می شود یا کاهش آن؟

ادامه مطلب...

تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 03 آذر,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

عفونت های ادراری در بارداری
تغييرات فيزيولوژيك به وجود آمده در دوران باردارى احتمال ابتلا به عفونت ادرارى را افزايش مى دهند. عوامل متعددي که در ایجاد عفونتهاي ادراري نقش دارند عبارتند از: قلیایی شدن ادرار)کاهش( PH) وکاهش حرکات پریستالتیک مجاري ادراري

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 27 آبان,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

صفحه 2 از 3ابتدا   قبلی   1  [2]  3  بعدی   انتها