Menu
کلینیک مادر و کودک

کلینیک مادر و کودک

يكي از حساس ترين و مهم ترين دوران هاي زندگي يك زن، دوران بارداري و شيردهى است. اثرات وضعیت تغذیه در این دوران ها، تا سالیان سال در فردی که به عنوان نسل جدید پا به این دنیا گذارده، همراه است. پس از تولد نوزاد، به دلیل تغذیه انحصاری با شیر مادر تا 6 ماهگی، تنها تغذیه مادر اهمیت دارد اما از پايان شش ماهگي، نيازهاي غذايي شيرخوار به تنهايي با شير برآورده نمي‌شود و اكثر شيرخواران علاوه بر شير مادر، نيازمند دريافت مقداري انرژي اضافي، ویتامین ها و مواد معدنی نیز هستند که اصطلاحا به آن، تغذيه تكميلي مي‌گويند. متخصصین آوای سلامتی با تکیه بر جدیدترین یافته های علمی، سلامت مادر و کودک را در مراحل پیش از بارداری، دوران بارداری، شیردهی و تغذیه تکمیلی کودک تضمین می نمایند. مفتخریم شما نیز به جمع ما بپیوندید تا بنیان سلامتی جامعه را بهبود ببخشیم.
دیابت در بارداری
انواع گوناگونى از بيمارى هاى غدد درون ريز مى توانند حاملگى را تحت تأثير قرار دهند و از سوى ديگر باردارى نيز مى تواند بر روند فعاليت طبيعى غدد درون ريز تأثير بگذارد. يكى از شايع ترين اين اختلالات كه مى تواند بر روى حاملگى تأثيرگذارد و يا در هنگام حاملگى بروز كند ديابت است.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 20 آبان,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

بيمارى هاى شايع دوران باردارى (1)

دوران بارداری، از جمله دوران های بسیار مهم زندگی است. در این دوران به دلیل تغییراتی که به صورت طبیعی در بدن رخ می دهد، بیماری هایی مانند اکلامسی و پراکلامسی، فشارخون، انواع سوء تغذیه، کم خونی ، دیابت و. شایع می شود. 

ادامه مطلب...

تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 12 آبان,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

مکمل ها در دوران بارداري

در یک رژیم غذایی سالم، تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن وجود دارد. اما با این حال لازم است که خانم های باردار برخی مکمل‌ها را با مشورت پزشک به رژیم غذایی خود اضافه کنند که تمام نیازهای تغذیه‌‌ای مادر و جنین تأمین شود. افرادی که رژیم گیاهخواری دارند نیز اگر با نظر پزشک از مکمل‌های غذایی استفاده کنند می توانند مواد غذایی مورد نیاز را در طول بارداری به بدن خود برسانند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 05 آبان,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

وزن گيرى مناسب در دوران باردارى (2)
خانم هاى باردار لاغر نياز به افزايش وزنى بيش از خانم هاى باردار با وزن طبيعى دارند و لازم است با بكار بردن توصيه هاى تغذيه اى مناسب،استفاده از گروه هاى غذايى اصلى، رژيم غذايى آنان تغيير نموده و ازطريق انتخاب و مصرف مواد غذايى مناسب در وعده هاى اصلى و ميان وعده، انرژى و مواد مغذى دريافتى آنان افزايش يابد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 28 مهر,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

 وزن گيرى مناسب در دوران باردارى(1)

خانم هاى باردار در هر شرايطى كه باشند(لاغر، طبيعى، اضافه وزن يا چاق) بايد افزايش وزن متناسب با وضعيت خود داشته باشند؛ بنابراين استفاده از رژيم غذايى محدود براى كاهش وزن خانم هاى باردار چاق توصيه نمى شود و بايد با توصيه هاى تغذيه اى مناسب، ميزان كالرى دريافتى و در نهايت وزن آنان را كنترل نمود. خانم هاى باردار چاق نيز نياز به افزايش وزن مطلوب دارند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 21 مهر,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

ورزش در بارداری

علاوه بر تغذيه صحيح، استراحت مناسب، حمايت عاطفى و روانى همسر و ساير اعضاى خانواده و مراقبت هاى بهداشتى و درمانى، داشتن فعاليت بدنى و انجام تمرينات ورزشى يكى از مهم ترين كارهايى است كه موجب مى شود خانم باردار قبل و بعد از زايمان از نظر جسمى و روحى در وضعيت مناسبى باقى بماند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 14 مهر,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

مشکلات رایج دوران بارداری
در دوران بارداری، به دلیل تغییرات هورمونی و فیزیولوژیک بدن مادر، شاهد مشکلاتی هستیم که در این دوران رایج و معمول هستند، اما باعث ناراحتی مادر باردار می شود.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 01 مهر,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

مراقبت های دوران بارداری (7)
ويتامين های محلول درآب در شرایط طبیعی به مقدار قابل توجهی در بدن ذخیره نمی شوند و در مقادیر جزیی از طریق ادرار دفع می گردند. بنابراین تامین روزانه آنها در پیشگیری از تهی شدن ذخایر و توقف اعمال فیزیولوژیک طبیعی بدن ضروری است

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 25 شهریور,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

مراقبت های دوران بارداری (6)

ویتامین ها به دو دسته تقسیم می شوند : ویتامین های محلول در چربی : شامل ویتامینهای A,D,E,K ویتامینهای محلول در آب : شامل ویتامینهای گروه B,C . در این مطلب به بررسی سایر ویتامین های مورد نیاز در دوران بارداری می پردازیم.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 18 شهریور,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

مراقبت های دوران بارداری (5)
در بارداری برخی ویتامین ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می شوند. نیاز به برخی  ویتامین ها افزایش می یابد. بسیاری از ویتامین ها از طریق رژیم غذایی مناسب و متعادل قابل تامین هستند  اما ممکن است  برای تامین بعضی ویتامین ها در مادر باردار بنابه شرایطی مصرف مکمل ویتامینی ضروری شود.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 11 شهریور,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

مراقبت های دوران بارداری (4)

هر فردى براى دستيابى به سلامت، نياز به مصرف روزانه تمام گروه هاى غذايى دارد. زنان باردار هم مانند ساير افراد خانواده بايد از همه ى گروه هاى اصلى مواد غذايى استفاده كنند. مواد غذايى به 5 گروه اصلى تقسيم مى شوند

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 04 شهریور,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

مراقبت های دوران بارداری (3)

مادر باردار برای تامین نیازهای جنین در حال رشد به تنوع و تعادل و تناسب در مصرف گروه های غذایی نیاز دارد. با شناخت گروه های غذایی و نیاز هایش می تواند تامین کننده سلامت خود و نوزادش باشد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 28 مرداد,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

مراقبت های دوران بارداری (2)
در طی بارداری و ماه های مختلف آن نیاز مادر و جنین به مواد غذایی ، ویتامین ها و املاح تغییر میکند و یکی از نکات مهم در تغذیه خانم باردار ، رعایت تنوع و تعادل در مصرف مواد غذایی می باشد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 21 مرداد,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

مراقبت های دوران بارداری (1)
غذائی که در دوران بارداري مصرف می شود، نیازهاي تغذیه اي مادر و همچنین رشد جنین را تامین می کند. بنابراین دانش مادر در زمینه تغذیه و رعایت تنوع و تعادل در این زمان سهم عمده اي در تامین سلامت جنین دارد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 14 مرداد,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

راهکارهای افزایش شیر مادر
از جمله سوالاتی که برای کسانی که به تازگی طعم مادر شدن را چشیده اند، مطرح می شود این است که، آیا شیر مادر به تنهایی برای تغذیه نوزاد کفایت می کند؟ و یا چگونه می توان میزان شیر را به طور طبیعی افزایش داد؟در این مطلب نکات مفیدی درباره افزایش شیر به مادران ارائه می شود.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 30 تیر,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

صفحه 3 از 3ابتدا   قبلی   1  2  [3]  بعدی   انتها