Menu

کلینیک تغذیه

یکی از مهمترین علت بیماری ها و اضافه وزن و چاقی، عدم اطلاعات کافی است. با دانستن اطلاعات پایه تغذیه که برای تمامی افراد، در هر شرایط فیزیولوژیک و سنی لازم و ضروری است، و با به کار بستن آنها، از بسیاری از بیماری ها پیشگیری و در صورت وجود بیماری،مدت زمان بهبودی تسریع می یابد.کلینیک تغذیه به شما این امکان را می دهد تا اطلاعات پایه علم تغذیه با زبان عامیانه و ملموس در اختیار شما قرار گیرد، به خوبی در ذهن شما حک شود که در نتیجه آن، کیفیت زندگی شما بهبود می یابد. ما در این بخش به بررسی الفبای تغذیه، اهمیت وعده های غذایی، هرم غذایی و بشقاب غذای من، معرفی رژیم های غذایی مختلف و نقد و بررسی آنها و .. می پردازیم.
هر آنچه باید از ادویه زنجبیل بدانید
ادویه زنجبیل در برخی از کشورها و اقوام با عنوان داروی درمان همه درد ها عنوان شده است. ادویه زنجبیل در مشکلات گوارشی در زمینه های "رفع تهوع ناشی از حرکت در ماشین، درمان سندروم روده تحریک پذیر، درمان اسهال، درمان گاز معده و نفخ، تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی، تهوع صبحگاهی، تهوع ناشی از درمان سرطان، تهوع ناشی از درمان ایدز و هم چنین در افراد کم اشتها مورد استفاده قرار می گیرد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 18 مرداد,1396

از چاودار بیشتر بدانید
شاید وقتی از ما سوال شود که چند نمونه از غلات را مثال بزنید، همه ما سریع گندم و جو را نام ببریم. اما در خانواده غلات به جز گندم و جو موارد دیگری نیز وجود دارد، یکی از آنها چاودار است. شاید کمتر اسم چاودار را شنیده باشیم ولی چاودار هم به خانواده غلات تعلق دارد و خواص زیادی دارد که کمتر کسی به آنها توجه کرده است.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 04 مرداد,1396
نویسنده : مریم نوروزی

غذاهای مناسب برای تسریع بهبود زخم
یک برنامه غذایی متعادل باید شامل تمام گروههای غذایی باشد، یعنی شما در برنامه غذایی روزانه خود به مقدار کافی از پروتئین ها، مغزها، میوه ها و سبزیجات، محصولات لبنی کم چرب و اسید های چرب غیر اشباع استفاده نمایید.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 18 تیر,1396
نویسنده : مریم نوروزی

درمان خانگی سردرد های میگرنی با چند توصیه موثر (2)

درمان سردرد های میگرنی بطور کلی شامل درمان های دارویی و سایر روش های درمانی از جمله: تزریق بوتاکس، ماساژ، زالو درمانی، طب سوزنی، بیوفیدبک است. روش های خانگی در کنار سایر روش های درمانی می توانند در تسکین سردرد های میگرنی شما موثر باشند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 11 تیر,1396

شیر سویا نوشیدنی با خواص فراوان
با خيس کردن دانه هاي لوبياي سويا در آب و خرد کردن و فشار دادن سوياهاي خيس خورده مايعي بدست مي آيد که شير سويا نام دارد. شما مي توانيد در منزل نيز آن را تهيه کنيد. اين ماده غذايي در چين بسيار مصرف مي شود. شیر سویا، مزه لوبيا مي دهد که چيني ها آن را دوست دارند، ولي ممکن است شما اين طعم را دوست نداشته باشيد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : پنجشنبه, 08 تیر,1396
نویسنده : مریم نوروزی

از آنتی اکسیدانها چه می دانید؟

همانطور که از نام آنتی اکسیدانها مشخص است موادی هستند که مانع از واکنش های اکسیداسیون در بدن می شوند. واکنش های اکسیداسیون واکنش هایی هستند که به صورت طبیعی در بدن همه افراد رخ می دهند در جریان این واکنشها مولکولهای شیمیایی مضری به نام رادیکالهای آزاد به وجود می آید که این رادیکالهای آزاد به سلولهای سالم بدن حمله می کنند و به آنها آسیب می رسانند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 04 تیر,1396
نویسنده : مریم نوروزی

درمان خانگی سردرد های میگرنی با چند توصیه موثر  (1)
اگر شما یا یکی از اطرافیان تان با سردرد های میگرنی درگیر هستید، حتما با علائم این نوع سردرد آشنا هستید. سردرد های میگرنی در اغلب موارد به صورت یک طرفه، ضربان دار و با تاری دید همراه هستند. این سردرد ها همچنین ممکن است با علائم گوارشی نظیر تهوع و استفراغ همراه باشند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : پنجشنبه, 01 تیر,1396

از گیاه کینوا چه می دانید؟
گیاه کینوا حاوی دانه های خوراکی است که در آمریکای جنوبی به مقدار زیاد کاشته می شود. تاریخچه کشت این گیاه به 5000 سال قبل باز می گردد. از دانه گیاه کینوا به عنوان مادر دانه های غلات یاد می کنند. البته کینوا غلات نیست و دانه شبه غله ای نامیده می شود.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : پنجشنبه, 18 خرداد,1396
نویسنده : مریم نوروزی

همه چیز در مورد میل جنسی
میل جنسی اصطلاحی است که به تمایل به برقراری رابطه جنسی گفته می شود. عوامل مختلفی میل جنسی را تحت تاثیر قرار می دهند، اما عامل فیزیولوژیکی که درایجاد میل جنسی در هر دو جنس نقش اصلی را ایفا می کند هورمونهای جنسی هستند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 09 خرداد,1396
نویسنده : مریم نوروزی

گیاه ساپالمتو را بیشتر بشناسید
گیاه ساپالمتو یا نخل اره ای بیشتر در دشت های ساحلی فلوریدا و سایر مناطق گرمسیری پرورش می یابد. میوه درخت ساپالمتو تاریخچه طولانی در طب سنتی مردم اروپا دارد و از دیرباز مردم اروپا عصاره ساپالمتو را برای درمان مشکلات مربوط به غده پروستات استفاده می کردند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : شنبه, 06 خرداد,1396
نویسنده : مریم نوروزی

سردردهای میگرنی خود را با گیاهان دارویی درمان کنید
اگر شما هم جز یکی از میلیونها نفر مبتلا به سردردهای میگرنی هستید، می دانید که سردردهای میگرنی یک سردرد معمولی نیست، درد های شدید، ضربان داری است که بسیار ناتوان کننده است و بیش از 90 درصد مبتلایان در طول سردردهای میگرنی خود قادر به هیچ کاری نبوده و زندگی عادی آنها مختل می شود.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 12 اردیبهشت,1396
نویسنده : مریم نوروزی

از گیاه گالگا بیشتر بدانید
گیاه گالگا کاربردهای بالینی زیادی دارد و از دیرباز از این گیاه برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شده است. گیاه گالگا از قدیم به علف شیر آور معروف بوده است. این گیاه معمولا به صورت خشک شده در طب سنتی کاربرد داشته و دارای ترکیباتی مانند تانن، فلاونوئید، ساپونین و مواد موثری چون گوانیدین، گالگین و هیدروکسی گالگین می باشد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 05 اردیبهشت,1396
نویسنده : مریم نوروزی

آنچه ورزشکاران از مکملها و عوامل غذایی مفید باید بدانند (2)
بسیاری از ورزشکاران در جستجوی راه هایی برای افزایش حجم عضلات خود هستند و عده ی زیادی، تنها مکمل مورد استفاده برای این کار را کراتین می دانند. این در حالی است که مکمل های بسیاری وجود دارند که علاوه بر سایر اثرات سلامت بخش آنها، از اثرات عضله سازی آن نیز می توان بهره برد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 03 اردیبهشت,1396
نویسنده : مریم نوروزی

اسانس های گیاهی در تسکین بیماری آسم
بیماری آسم، یک بیماری التهابی مزمن است که باعث تورم در مسیر جریان هوا ورودی به ریه می شود. فرد مبتلا به بیماری آسم برای تنفس دچار سختی بسیاری است و علائمی از قبیل: خس خس سینه، سرفه، تنگی قفسه سینه و تنگی نفس را خواهد داشت.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 23 فروردین,1396

آنچه در رابطه با روغن مصرفی باید بدانیم (3) - روغن کنجد
از دلایل اصلی علاقه متخصصان تغذیه به روغن کنجد، دارا بودن اسید های چرب تک غیر اشباع است که موجب کاهش کلسترول می شود و اسید های چرب چند غیر اشباع آن، موجب پیشگیری از فشار خون و بیماری های قلبی و محافظت از عروق می شوند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 24 اسفند,1395

همه چیز درباره دانه چیا
آیا تا به حال نام دانه چیا را شنیده اید؟ دانه های چیا، دانه های کوچک ولی با خواص متنوع غذایی هستند. دانه چیا در دو رنگ سیاه و سفید یافت می شود و اکثرا به صورت میکس فروخته می شود. البته نباید دانه چیا را با تخم شربتی اشتباه گرفت.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : جمعه, 20 اسفند,1395
نویسنده : مریم نوروزی

آنچه در رابطه با روغن مصرفی باید بدانیم (2) - روغن زیتون
یکی از معدود روغن های که اکثر افراد متخصص در این زمینه، در سلامت آن نظر موافقی دارند روغن زیتون است. وجود آنتی اکسیدان و اسیدهای چرب مفید در روغن زیتون، مصرف این روغن را بسیار حائز اهمیت می کند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : جمعه, 13 اسفند,1395

آنچه در رابطه با روغن مصرفی باید بدانیم (1) - روغن کانولا
روغن جزء بسیار مهم و لازم برای پخت غذا و تهیه کیک و دسرها محسوب می شود. بالطبع برای همه ما مهم است که اطلاعات خوبی در مورد روغن مصرفی غذاهای خود داشته باشیم. اطلاعات تبلیغاتی بسیاری در مورد انواع روغن های موجود در بازار وجود دارد که ما را در خرید روغن سالم و مطمئن دچار تردید خواهد کرد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : پنجشنبه, 05 اسفند,1395

از ژل رویال چه می دانید؟

آیا تا به حال نام ژل رویال را شنیده اید؟ از فواید و کاربردهای بالینی این محصول با خبر هستید؟ رویال ژلی، ترشحات سفید رنگی است که از غدد زنبورهای کارگر برای تغذیه و رشد زنبور ملکه تولید و ترشح می شود. ژل رویال غذای اصلی زنبور ملکه است.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 03 اسفند,1395
نویسنده : مریم نوروزی

از قارچ صدفی چه می دانید؟
از سالیان دراز قارچ صدفی در کشور چین مورد استفاده قرار می گرفته است و این کشور یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده و صادر کننده قارچ صدفی در کل جهان به شمار می آید. در سالهای اخیر فواید بسیاری از قارچ صدفی کشف شده است و تحقیقات گسترده ای در مورد نقش این نوع قارچ در سلامتی افراد صورت گرفته است.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 17 بهمن,1395
نویسنده : مریم نوروزی

صفحه 1 از 5ابتدا   قبلی   [1]  2  3  4  5  بعدی   انتها