Menu
کلینیک مادر و کودک

کلینیک مادر و کودک

يكي از حساس ترين و مهم ترين دوران هاي زندگي يك زن، دوران بارداري و شيردهى است. اثرات وضعیت تغذیه در این دوران ها، تا سالیان سال در فردی که به عنوان نسل جدید پا به این دنیا گذارده، همراه است. پس از تولد نوزاد، به دلیل تغذیه انحصاری با شیر مادر تا 6 ماهگی، تنها تغذیه مادر اهمیت دارد اما از پايان شش ماهگي، نيازهاي غذايي شيرخوار به تنهايي با شير برآورده نمي‌شود و اكثر شيرخواران علاوه بر شير مادر، نيازمند دريافت مقداري انرژي اضافي، ویتامین ها و مواد معدنی نیز هستند که اصطلاحا به آن، تغذيه تكميلي مي‌گويند. متخصصین آوای سلامتی با تکیه بر جدیدترین یافته های علمی، سلامت مادر و کودک را در مراحل پیش از بارداری، دوران بارداری، شیردهی و تغذیه تکمیلی کودک تضمین می نمایند. مفتخریم شما نیز به جمع ما بپیوندید تا بنیان سلامتی جامعه را بهبود ببخشیم.
نقش تغذیه در بیماری آندومتریوز (2)
در مطلب نقش تغذیه در بیماری آندومتریوز (1) به این موضوع پرداختیم که بیماری آندومتریوز یکی از بیماری های شایع زنان است که در آمریکا از هر 10 زن 1 نفر را درگیر می نماید. به بافت داخل رحم آندومتر گفته می شود، زمانیکه که این بافت در جایی به غیر از رحم تشکیل شود فرد مبتلا به این بیماری می شود.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : پنجشنبه, 11 خرداد,1396
نویسنده : مریم نوروزی

نقش تغذیه در بیماری آندومتریوز (1)
بیماری آندومتریوز یکی از بیماری های شایع زنان است که در آمریکا از هر 10 زن 1 نفر را درگیر می نماید. به بافت داخل رحم آندومتر گفته می شود، زمانیکه که این بافت در جایی به غیر از رحم تشکیل شود فرد مبتلا به این بیماری می شود. شایع ترین محل تشکیل این بافت مزاحم لگن است.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : پنجشنبه, 14 اردیبهشت,1396
نویسنده : مریم نوروزی

آیا ارتباطی بین سندروم تخمدان پلی کیستیک و بروز سردردهای میگرنی وجود دارد؟
اما موضوعی که مطرح است این است که آیا ارتباطی بین سردردهای میگرنی و سندروم تخمدان پلی کیستیک وجود دارد. در بسیاری از خانمها اختلال هورمونی نقش مهمی در بروز سردردهای میگرنی دارد و اختلال در سیستم هورمونی بدن خانمها عاملی برای بروز این نوع سردردها به شمار می آید.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : جمعه, 25 فروردین,1396
نویسنده : مریم نوروزی

آیا مصرف شکر در سندرم تخمدان پلی کیستیک باید محدود شود؟
همواره یکی از مشکلات شایع در میان زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک اشتهای زیاد آنها نسبت به مواد شیرین، قند و شکر است. اغلب مبتلایان به سندروم تخمدان پلی کیستیک نمی توانند در برابر شیرینی ها، قند و شکر خود را کنترل کنند و میل شدیدی به خوردن این مواد دارند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 21 فروردین,1396
نویسنده : مریم نوروزی

گیاه پنج انگشتی مناسب برای سلامت زنان
گیاه پنج انگشتی، یکی از بهترین گیاهان برای سلامت دستگاه تناسلی زنان است. گیاه پنج انگشتی فواید بسیار زیادی دارد ولی برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید صبور باشید و مصرف آن مداوم باشد. این گیاه در بهبود مشکلاتی نظیر سندروم پیش از قاعدگی، کاهش سطح هورمون پروژسترون، اختلال در تخمک گذاری، سیکل قاعدگی نامنظم، آمنوره یا قطع قاعدگی موثر است.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 07 فروردین,1396
نویسنده : مریم نوروزی

مواد غذایی مفید در سندروم تخمدان پلی کیستیک
اغلب زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک به دنبال غذاهایی هستند که نباید بخورند و کمتر سراغ غذاهایی که باید بخورند می روند. آیا تا به حال به مواد غذایی مفید در این نوع سندروم فکر کرده اید؟ آیا می دانید چه نوع مواد غذایی برای شما با این نوع بیماری مفید است؟ با ما همراه باشید.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : شنبه, 07 اسفند,1395
نویسنده : مریم نوروزی

بیش فعالی در کودکان (2)
غذاهای پروتئینی مانند تخم مرغ، گوشت، حبوبات و مغزها به بهبود تمرکز کودکان بیش فعال کمک می‌کنند. هم‌چنین جایگزینی کربوهیدرات‌های پیچیده با انواع ساده مفید می‌باشد. محدودیت افزودنی‌ها، رنگ‌ها و نگهدارنده‌های خوراکی توصیه می‌شود.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 08 آذر,1395

بیش فعالی در کودکان (1)
از نشانه‌های اختلال نقص توجه بیش فعالی می‌توان به عدم تمرکز، پر تحرکی و اعمال تکانشی اشاره کرد. متخصصان دلایل بیش فعالی را فعالیت کمتر مناطق کنترل کننده توجه، عدم تعادل نوروترانسمیترها و وراثت برشمرده‌اند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 30 آبان,1395

مصرف کافئین در سندروم تخمدان پلی کیستیک، خوب یا بد؟
سندروم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS یکی از اختلالات شایع در میان خانمهای 20 تا 40 ساله است که از علائم آن می توان به اختلال در قاعدگی، بزرگ شدن تخمدانها، ریزش مو، رشد موهای زائد، جوش های پوستی، پوست چرب و چاقی اشاره کرد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : پنجشنبه, 15 مهر,1395
نویسنده : مریم نوروزی

کوآنزیم Q10 و بهبود باروری در زنان و مردان
کوآنزیم Q10 (کیوتن) یک ترکیب شبه ویتامین است که محلول در چربی می باشد و عملکرد آنتی اکسیدانی نیز دارد، در بسیاری از واکنش های متابولیکی بدن انسان مانند فرآیند تولید انرژی شرکت می کند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : شنبه, 20 شهریور,1395
نویسنده : مریم نوروزی

فواید فعاليت بدنی مناسب و ورزش در خانم ها
امروزه با کاهش فعالیت بدنی و شیوع کم تحرکی، نیاز به برشماری فواید ورزش و تشویق و ترغیب تمام گروه های سنی به این سمت و سو، احساس می شود. در این مقاله فواید ورزش و راهکارهایی برای افزایش فعالیت بدنی را بر می شماریم.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 17 شهریور,1395
نویسنده : شیرین قاسمی

مصرف سویا در مبتلایان به سندروم تخمدان پلی کیستیک
برای مبتلایان به سندروم تخمدان پلی کیستیک همواره این سوال مطرح است که مصرف سویا برایشان خوب است یا خیر؟ برای اینکه تاحدودی این ابهام در میان مبتلایان به این سندروم برطرف شود به شرح کامل آخرین مطالعات در این زمینه می پردازیم.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : شنبه, 13 شهریور,1395
نویسنده : مریم نوروزی

گرسنگی طولانی و سندروم تخمدان پلی کیستیک
سندروم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS یکی از اختلالات شایع در میان خانم های 20 تا 40 ساله است. از علائم این سندروم می توان به اختلال در قاعدگی، ریزش مو، جوش های پوستی، رشد موهای زائد، پوست چرب و چاقی اشاره کرد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : پنجشنبه, 28 مرداد,1395
نویسنده : مریم نوروزی

آیا مواد غذایی و نوشیدنی ها می توانند باعث سقط جنین شوند؟
کلمه سقط جنین زمانی به کار می رود که بارداری تا قبل از هفته بیستم خود به خود پایان یابد، معمولا سقط در سه ماه اول بارداری اتفاق می افتد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : پنجشنبه, 21 مرداد,1395
نویسنده : مریم نوروزی

عوامل تاثیرگذار بر تغذیه کودکان
عوامل زیادی که بعضی شناخته شده و برخی ناشناخته اند، دریافت و عادات غذایی کودک را تعیین می کنند. عمده ترین مواردی که بر دریافت غذا در این سنین اثر می گذارند عبارتند از :محیط خانواده، روند های اجتماعی، رسانه ها، فشار های محیطی (دوستان) و بیماری ها.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 20 مرداد,1395
نویسنده : شیرین قاسمی

علل بیش فعالی کودکان و درمان آن
بیش فعالی در بین بچه ها از شیوع بالایی برخوردار است و 5 تا 10 درصد بچه ها در سن مدرسه از این اختلال رنج می برند.در این مقاله به 3 علامت این اختلال و درمان آن در کودکان می پردازیم.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 13 مرداد,1395
نویسنده : شیرین قاسمی

مکمل های ضروری نوزادان کدامند؟
 شیر مادر حاوی تمامی ویتامین ها و ریز مغذی های مورد نیاز کودک شماست اما با این حال 3 ریز مغذی، باید به تغذیه شیرخوار اضافه شود تا تغذیه او کامل شود. در ادامه به باین این 3 مکمل ضروری می پردازیم. 

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 30 تیر,1395
نویسنده : شیرین قاسمی

علل و عوامل ایجادکننده چاقی در کودکان
کم تحرکی و دریافت مواد غذایی کم ارزش و پرکالری، کودکان را در معرض اضافه وزن و چاقی قرار می‌دهد و درنتیجه احتمال ابتلاء آنان را به بیماری‌های مزمن در آینده افزایش می‌دهد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 16 خرداد,1395

اهمیت ويتامين A برای كودكان
ویتامين A یكي از مواد مغذي و مهم است كه نقش اساسي در سلامت بدن انسان را به عهده دارد و كمبود شدید آن در كودكان مي تواند منجر به كوري شود.در این مقاله نقش و اهمیت ویتامین آ، منابع غذایی حاوی ویتامین آ و راه های پیش گیری  از کمبود آن را بررسی می کنیم.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 04 خرداد,1395
نویسنده : شیرین قاسمی

اهمیت صبحانه در کودکان
مصرف غذا در وعده های مشخص برای تامین درشت مغذی و ریز مغذی های لازم برای رشد و نمو کودک حائز اهمیت است. از نظر متخصصان تغذیه این وعده ها شامل سه وعده ی اصلی ( صبحانه، ناهار و شام ) و دو یا سه میان وعده هستند و در این مقاله به موارد پر اهمیت راجع به صبحانه در کودکان می پردازیم.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 21 اردیبهشت,1395
نویسنده : شیرین قاسمی

صفحه 1 از 3ابتدا   قبلی   [1]  2  3  بعدی   انتها