Menu
کلینیک کبد و گوارش

کلینیک کبد و گوارش

غذایی که ما میخوریم، ارتباط مستقیم با دستگاه گوارش دارد لذا اختلال در عملکرد این دستگاه، سبب اختلال در هضم، جذب و متابولیسم می شود که عواقب بدی برای بدن خواهد داشت. از طرفی با توجه به گذار شتاب زده تغذیه‌ای، ابتلا به بیماری‌های گوارشی و کبدی از جمله کبد چرب رو به افزایش است. این بیماری‌ها، باعث کاهش طول عمر، سلب آرامش از فرد و اطرافیان و تحمیل هزینه‌های بالا به جامعه می‌شود. لذا با توجه به شیوع این بیماری ها و اهمیت تغذیه ی صحیح در پیشگیری و درمان آنها، بر آن شدیم تا با تشکیل کلینیک تخصصی کبد و گوارش، به بررسی علل و عوامل ایجاد کننده این بیماری‌ها و ارائه پیشنهاداتی جهت مرتفع کردن آنها بپردازیم.
اسهال مسافرتی چیست؟
یکی از شایعترین عوارض جسمانی فصل تابستان به خصوص در مسافران اسهال است که هر مسافری را تهدید می کند و از آن به اسهال مسافرتی یاد می کنند. گروه های آسیب پذیر مانند سالمندان، کودکان و مادران شیرده بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : پنجشنبه, 14 مرداد,1395
نویسنده : مریم نوروزی

نکاتی برای هضم بهتر غذا
غذاهای گیاهی فیبر بالایی دارند. فیبرها علاوه بر فوائد بسیاری که دارند، به ایجاد حس سیری نیز کمک می‌کنند. توصیه می‌شود مقدار فیبر مصرفی را به‌تدریج اضافه کنید و همچنین میزان آب را نیز به نسبت فیبر افزایش دهید.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 13 اردیبهشت,1395

دلایل وجود خون در مدفوع
دلایل احتمالی وجود خون در مدفوع عبارتند از: بیماری دیورتیکولار، شقاق مقعد، کولیت، رگ‌های خونی غیر طبیعی ، زخم گوارشی، پولیپ یا سرطان و مشکلات مری.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 06 اردیبهشت,1395

پیشگیری از تهوع و استفراغ
اگر صبح‌ها قبل از بلند شدن از رختخواب حالت تهوع دارید، شب‌ها قبل از خواب مقداری گوشت لخم یا پنیر میل کنید. یا صبح‌ها قبل از بلند شدن چند عدد کراکر یا نان خشک مصرف کنید.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 30 فروردین,1395

تصورات اشتباه در مسائل گوارشی (2)
در مطلب تصورات اشتباه در مسائل گوارشی (1) به بعضی از تصورات اشتباهی که در رابطه با دستگاه گوارش داشتیم، پرداختیم. در این مطلب به ادامه ی این تصورات اشتباه می پردازیم.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 23 فروردین,1395

تصورات اشتباه در مسائل گوارشی (1)
همه ی ما روزانه با حجم بالایی از نکات مربوط به سلامتی رو به رو هستیم که بسیاری از اوقات، صحت آن را نمی دانیم. در رابطه با مسائل گوارشی نیز مطالب مختلف به گوشمان خورده است. ما بر آن شدیم تا در این مطلب به بررسی تصورات اشتباه در مسائل گوارشی بپردازیم.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 16 فروردین,1395

آیا باکتری‌های دستگاه گوارش مفیدند؟
از یک رژیم غذایی سالم شامل مواد غذایی پرفیبر مانند میوه، سبزیجات و غلات کامل پیروی کنید. مصرف پروبیوتیک‌ها نیز باعث افزایش رشد باکتری‌های مفید می‌شوند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 09 فروردین,1395

مواد غذایی مضر برای دستگاه گوارش
غذهای غنی از فیبر مانند غلات کامل و سبزیجات برای گوارش مفید هستند. اما افرادی که یکباره مقدار بسیار زیادی فیبر مصرف می‌کنند با مشکلاتی مانند نفخ و گاز روبرو می‌شوند. بنابراین مصرف فیبر را به‌تدریج افزایش دهید.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 01 فروردین,1395

آیا استرس با سندرم روده تحریک پذیر ارتباط دارد؟
حدود 60% از بیماران مبتلا به IBS، ویژگی‌های مربوط به یک یا چند بیماری روحی را دارا هستند. رایج‌ترین بیماری روحی بین این افراد، اضطراب می‌باشد. 60% این بیماران به اضطراب، 20% به افسردگی و بقیه به دیگر بیماری‌ها مبتلا هستند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 17 اسفند,1394

تاخیر در تخلیه معده چیست؟
با ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی مانند افزایش تعداد وعده های غذایی، جایگزین کردن غذاهای مایع، رعایت فاصله زمانی بین غذا خوردن و دراز کشیدن، مصرف غذاهای کم فیبر و کم چرب و حفظ آرامش در زمان غذا خوردن می توان به تسکین علائم گاستروپارازیس کمک کرد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 10 اسفند,1394

از پانکراتیت بیشتر بدانیم
در بیشتر موارد، پانکراتیت حاد با مصرف بیش از حد الکل و سنگ کیسه صفرا ارتباط دارد. از دیگر عوامل می‌توان به عفونت، بعضی معالجات، آسیب فیزیکی یا جراحی شکم، بیماری عروق خونی، افزایش سطح کلسیم، جهش ژنتیکی و سطح بسیار بالای تری گلیسرید خون اشاره کرد

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 03 اسفند,1394

آپاندیسیت
آپاندیسیت التهاب آپاندیس می‌باشد. آپاندیس زائده‌ای کوچک و انگشتی شکل است که از روده بزرگ منشعب می‌شود. آپاندیسیت یک وضعیت اورژانسی است که نیاز به جراحی فوری برای خارج کردن آپاندیس دارد. آپاندیس ملتهب، خواهد ترکید و مواد عفونی را به حفره شکمی می‌ریزد،که می‌تواند کشنده باشد

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 26 بهمن,1394

درمان بواسیر
رژیم غذایی نقش محوری در ایجاد و پیشگیری بواسیر دارد. احتمال بروز بواسیر در افرادی که رژیم پرفیبر دارند، کمتر و در افرادی که غذاهای فرآیند شده مصرف می کنند، بالاتر است. سبزیجات، میوه تازه، انواع لوبیا، نان و غلات کامل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 19 بهمن,1394

ریفلاکس در نوزادان و کودکان
برای درمان ریفلاکس در کودکان و نوزادان میتوان ازبالا بردن قسمت بالایی گهواره یا تختخواب نوزاد، صاف نگه‌داشتن نوزاد به‌مدت 30 دقیقه پس از شیر یا غذا خوردن، غلیظ کردن محتویات شیشه نوزاد با غلات و دادن غذا به صورت وعده های غذایی کوچکتر استفاده کرد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 12 بهمن,1394

انواع هپاتیت ویروسی
هپاتیت B و C از طریق خون، بزاق و منی منتقل می‌شود. در امریکا، بیشتر از طریق روابط جنسی محافظت نشده انتقال می‌یابد. همچنین، استفاده از سوزن، تیغ و مسواک فرد آلوده، راه دیگری برای انتقال ویروس می‌باشد. احتمال انتقال ویروس در هنگام تولد از طریق مادر آلوده به نوزاد وجود دارد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 05 بهمن,1394

تغذیه در سلیاک
سلیاک، بیماری التهابی روده کوچک است که در بعضی افراد در پاسخ به مصرف غذاهای حاوی گلوتن ایجاد میشود. اگر افراد مبتلا به این بیماری غذاهای حاوی گلوتن مصرف کنند، این پروتئین، پاسخ التهابی غیر طبیعی ایجاد می‌کند که به سلول‌های روده‌ی کوچک صدمه رسانده و در نتیجه عمل جذب مواد غذایی به‌خوبی انجام نمی‌شود.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : چهارشنبه, 30 دی,1394

سندرم روده کوتاه
سندرم روده کوتاه (SBS) به عوارض تغذیه‌ای و پزشکی جراحی‌های عمده روده باریک گفته می‌شود. مقدار باقی‌مانده از مجرای دستگاه گوارش که توانایی هضم و جذب داشته باشد، به عوامل متعددی از جمله سن فرد، دلیل اصلی جراحی، قسمت باقیمانده از دستگاه گوارش و سلامت قسمت باقیمانده بستگی دارد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 28 دی,1394

تغذیه در سندرم دامپینگ
سندرم دامپینگ یک پاسخ فیزیولوژیک نسبت به حضور مقادیر بیش از حد طبیعی غذا و مایعات غلیظ در بخش فوقانی روده کوچک می‌باشد. و معمولا در نتیجه جراحی معده یا اعمال جراحی مرتبط با آن اتفاق می‌افتد. این سندرم تهدید کننده زندگی نیست و با تغییراتی در نوع و نحوه غذا خوردن، قابل کنترل است

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 21 دی,1394

تغذیه در کولیت اولسراتیو
یادداشت‌های غذایی کمک کننده هستند. تمام غذاها و نوشیدنی‌های مصرفی و حالاتی که پس از دریافت آن‌‌ها احساس می‌کنید –خوب یا بد- در یک دفترچه یادداشت کنید. درست است که این کار زمان‌بر بوده و نیاز به صبر و حوصله دارد، اما به برنامه ریزی غذایی کمک می‌کند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 14 دی,1394

تغذیه در بیماری کرون
کرون یک نوع بیماری التهابی مزمن روده است. در این بیماری بعضی قسمت‌های دستگاه گوارش متورم و زخم می‌شود. بیماری کرون معمولا در بخش انتهایی روده کوچک و قسمت ابتدایی روده بزرگ ایجاد می‌شود. اما امکان گسترش بیماری در هر قسمتی از دستگاه گوارش از دهان تا مقعد وجود دارد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 07 دی,1394

صفحه 1 از 2ابتدا   قبلی   [1]  2  بعدی   انتها