Menu

کلینیک قلب و عروق

بیماری‌های قلبی عروقی، اولین علت مرگ و میر در جهان هستند. این دسته از بیماری‌ها علاوه بر کاهش طول عمر، سبب ناتوانی، کاهش بازدهی فرد در جامعه و افت اقتصاد می‌شوند. پیروی از اصول تغذیه صحیح و رژیم غذایی سالم، سبب پبشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها و جلوگیری از وخیم‌تر شدن وضعیت سلامت و درمان فرد میشود. در این کلینیک، به ارائه مطالبی در رابطه با بیماری‌های قلبی عروقی و عوامل موثر در ایجاد آن از جمله کلسترول خون بالا، فشار خون بالا و سایر بیماری‌های مرتبط می‌پردازیم.
نشانه‌های بیماری قلبی چیست؟
بیماری‌های قلبی عروقی عمده‌ترین علت مرگ و میر در جهان می‌باشد و هزینه‌های بالایی را به جامعه تحمیل می‌کند. اگر‌چه همیشه به مرگ منتهی نمی‌شود، اما زمینه ساز بیماری‌های بسیاری است که کیفیت زندگی را کاهش می‌دهند. با شناسایی نشانه‌های بیماری قلبی می‌توان از عوارض زیان‌بار آن کاست.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 28 آذر,1395

نوشیدنی های گیاهی برای پیشگیری از بیماری های قلبی

ادویه ها و گیاهان دارویی زیادی در طب سنتی برای سلامت قلب و عروق در پیشگیری از بیماری قلبی مورد استفاده هستند. تاثیر مثبت این گیاهان که می توانیم به راحتی در غالب نوشیدنی گیاهی ببینیم.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 18 مرداد,1395

همه چیز در مورد کلسترول خوب یا HDL
کلسترول جز گروه چربی ها طبقه بندی می شود و به دو نوع LDL (کلسترول بد) و HDL (کلسترول خوب) تقسیم می شود. افزایش HDL خون یک عامل محافظتی برای سلامت سیستم قلبی عروقی محسوب می شود.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 11 مرداد,1395
نویسنده : مریم نوروزی

دلایل ایجاد آریتمی قلبی
از دلایل ایجاد کننده آریتمی می‌توان به عفونت یا تب، استرس روحی یا جسمی، کم خونی یا بیماری تیروئید و مصرف داروها و محرک‌هایی مانند کافئین، سیگار، الکل و کوکائین اشاره کرد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 10 مرداد,1395

غلظت خون و علل آن در طب جدید و طب سنتی
غلظت خون بیماری است که در آن درصد نسبت گویچه های قرمز خون (RBC) به پلاسما از حد نرمال بالاتر باشد. HCT یا همان هماتوکریت یکی از فاکتورهای مورد بررسی پر اهمیت در آزمایش خون است.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : جمعه, 08 مرداد,1395

سندرم افتادگی دریچه میترال را بشناسیم

افتادگی یا پرولاپس دریچه میترال یک اختلال مربوط به قلب است که با آریتمی قلبی و حتی مرگ ناگهانی در ارتباط است. این بیماری بسیار شایع است و احتمال آن در زنان جوان تا میانسال به نسبت بیش از مردان است.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 05 مرداد,1395

از نارسایی قلبی بیشتر بدانیم (2)
با حفظ تعادل مایعات، کاهش مصرف نمک، نگهداری وزن بدن در محدوده سلامت و مصرف داروها طبق توصیه پزشک می‌توان علائم نارسایی قلبی را کاهش داد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : شنبه, 02 مرداد,1395

از نارسایی قلبی بیشتر بدانیم (1)
در نارسایی قلبی توانایی قلب در پمپاژ خون به سراسر بدن کاهش یافته و در نتیجه فشار خون افزایش می‌یابد. دلایل نارسایی قلبی عبارتند از: بیماری عروق کرونر، حمله قلبی و کاردیومیوپاتی

ادامه مطلب...

تاریــــخ : شنبه, 26 تیر,1395

آیا داروی وارفارین با ویتامین k تداخل دارد؟
وارفارین یک داروی ضد انعقادی می باشد که معمولا به منظور جلوگیری از ایجاد لخته در بدن افرادی که به بیماریهای قلبی، ریوی وعروق خونی مبتلا می باشند تجویز می گرددمهمترین عامل رژیمی که بر عملکرد وارفارین تاثیر گذار می باشد میزان ویتامین K موجود در رژیم غذایی است....

ادامه مطلب...

تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 22 تیر,1395
نویسنده : شیرین قاسمی

نقش ورزش در سلامت قلب
از فوائد ورزش در بیماران قلبی می توان به سلامت و تقویت قلب، کاهش فشار خون، کمک به رسیدن و حفظ وزن ایده‌آل بدن، کنترل استرس و بهبود روحیه اشاره کرد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : شنبه, 12 تیر,1395

راهکار های تغذیه ای جهت کاهش کلسترول خون
غذاهای خاصی وجود دارند که خوشمزه بوده و بدون این که طعم یا لذت خوردن را تحت تاثیر قرار دهند،باعث کاهش کلسترول بد یا LDL می‌شوند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 06 تیر,1395

راه‌های کاهش کلسترول خون (2)
از دیگر روش‌های کاهش میزان کلسترول خون می‌توان به ورزش کردن، حفظ خونسردی در زمان استرس، وزن کردن منظم و انجام پیاده روی اشاره کرد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : شنبه, 29 خرداد,1395

راه های کاهش کلسترول خون (1)
زمانی ‌که در آزمایش خون مشخص می‌شود که میزان کلسترول خون بالاست، پزشک پیشنهاد می‌کند برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، رژیم غذایی و شیوه زندگی خود را تغییر دهید.در این مقاله روش‌هایی برای کاهش میزان کلسترول خون پیشنهاد می‌کنیم.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 25 خرداد,1395

از کلسترول خون بالا چه می دانید؟
کلسترول یک ماده شبه چربی است که در کبد ساخته شده و در غذاهایی با منشا حیوانی مانند لبنیات، تخم مرغ و گوشت وجود دارد. بدن برای عملکرد درست به مقداری کلسترول نیاز دارد، با این حال مقادیر زیاد آن، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : جمعه, 10 اردیبهشت,1395

تغذیه در بیماری های قلبی عروقی
هیچ شکی وجود ندارد که غذاهای مناسب، نقش حمایتی چشمگیری در جلوگیری از بیماری های قلبی دارند. یک رژیم خوب متعادل تامین کننده همه مواد مغذی مورد نیاز برای سلامت قلب می باشد. در واقع اخیرا رژیم غذایی به عنوان جایگزین دارو و جراحی در نظر گرفته می شود. حتی رژیم غذایی به یک اصل اساسی برای داشتن زندگی سالم و بدون بیماری ها تبدیل شده است.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 01 آذر,1394
نویسنده :

تغذيه سالم جهت كنترل فشار خون

اگر فشار خون شما خیلی بالا نیست می توانید آن را کاملا از طریق کاهش وزن، انجام منظم فعالیت بدنی ، کاهش مصرف الکل و تغییر عادات غذاخوردن کنترل کنید ولی اگر مبتلا به پرفشاری خون هستید یا اگر در محدوده طبیعی ولی نزدیک مرز پرفشاری خون قرار دارید ، نیازمند پیروی از برنامه غذایی خاصی به نام رژیم غذایی DASH هستید

ادامه مطلب...

تاریــــخ : جمعه, 22 آبان,1394
نویسنده : شیرین قاسمی

تغذیه در فشار خون بالا

پر فشاری خون به بالا بودن مداوم فشار خون شریانی گفته می‌شود. بیشترین میزان کاهش فشار خون در افرادی دیده شده که بیشترین کاهش وزن را داشتند.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : دوشنبه, 20 مهر,1394

20 ماده غذایی برای محافظت از قلب (2)
فیبر موجود در جو بارلی، سبب کاهش کلسترول و قند خون می شود. بذر کتان به دلیل دارا بودن فیبر، فیتو کمیکال ها و اسید چرب امگا-3 برای قلب مفید است.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 11 مرداد,1394

20 ماده غذایی برای محافظت از قلب (1)
بیماری های قلب و عروق، عمده ترین علل مرگ و میر محسوب می شوند. سازمان جهانی بهداشت پیش بینی کرده که تا سال 2020، بیماری کرونر قلب و سکته مغزی به ترتیب اولین و چهارمین علل ناتوانی در سراسر جهان خواهند بود. از طرفی، اصلاح شیوه ی زندگی و مصرف موادغذایی محافظت کننده از قلب نقش مهمی در پیشگیری از این بیماری دارد.

ادامه مطلب...

تاریــــخ : یکشنبه, 28 تیر,1394